Sygnet dla bohatera w żółtym złocie i czernionym srebrze z postacią Leonidasa.
sygnety

Sygnet dla bohatera

Autor: Piotr Zieliński

Była mniej więcej połowa 480 roku p.n.e. Wojska imperium perskiego, wspierane przez flotę, posuwały się wzdłuż wybrzeża Tesalii, aby zaatakować Grecję. W końcu sprzymierzone siły Greków zdecydowały się stawić im czoło na wąskim przesmyku termopilskim. Straż przednia sił greckich, składająca się z 7000 wojowników dowodzonych przez króla Sparty Leonidasa, zajęła pozycje nad cieśniną w pobliżu Termopil. 

Gdy król Persji Kserkses I dotarł do Termopil na początku sierpnia, był pewien, że dzięki przewadze liczebnej zada Grekom druzgocącą klęskę. Ci jednak nie ustępowali, więc król kazał przystąpić do ataku Medom i Kasytom, którzy zamiast rozgromić nieprzyjaciół, sami ponieśli ciężkie straty; nie powiodło się również wysłanej przez króla elitarnej jednostce „nieśmiertelnych”, dowodzonej przez satrapę Hydarnesa.

Indywidualny projekt sygnetu na zamówienie z postacią Leonidasa

Już się zdawało, że Persowie doznali porażki, gdy pewien chciwy rolnik z Tesalii, Efialtes (po grecku „koszmar”), zaproponował, że poprowadzi ich wzgórzami — na tyły wojsk greckich. W wyniku zdrady wrogie oddziały zaszły od tyłu Greków. Leonidas odesłał wtedy wojska państw sprzymierzonych i z trzystoma Spartanami oraz siedmioma setkami Tespijczyków bronił wąwozu do końca. Poświęcenie Leonidasa i jego wojowników dało czas reszcie żołnierzy na wycofanie się.

Postać Leonidasa jest symbolem bohaterstwa i mężnego poświęcenia, nawet w sytuacji bez wyjścia. Przypomina o zanikających dzisiaj wartościach, takich jak honor, ofiarność i odwaga. Jego historia stała się wspaniałą inspiracją do stworzenia wyjątkowego, męskiego pierścienia. W godle znajduje się postać wojownika wyrzeźbiona w żółtym złocie i osadzona w kwadratowej ramie. Młotkowana przestrzeń negatywowa oraz kontrastująca z nią błyszcząca obręcz pierścienia została wykonana w czernionym srebrze. Boki sygnetu zdobią wielkie tarcze z grecką literą lambda, wykonane z litego żółtego złota. Kompozycję dopełnia złota kratownica wewnątrz pierścienia widoczna dopiero po zdjęciu pierścienia.

Sygnet dla superbohatera

Powrót