Krasnoludzki sygnet na zamówienie z topazem, diamentami i rubinami
sygnety

Pierścień Thróra

Autor: Piotr Zieliński

Pierścień Thróra powstał jako pierwszy z siedmiu. Pierwotnie został podarowany królowi Durinowi III z Khazad-dûm przez Celebrimbora, mistrza kowalskiego i ostatniego z rodu Fëanora.

Przez tysiące lat pierścień pozostawał w domu Durina, aż przeszedł w ręce Thróra, Króla pod Górą. Zaledwie rok po objęciu władzy, wraz z rodakami był zmuszony opuścić Góry Szare. Thrór odważnie poprowadził lud do Ereboru i zapoczątkował tym okres świetności trwający około 180 lat. Następnie przekazał pierścień swojemu synowi, w nadziei, że ponownie zaprowadzi dobrobyt. Niestety, ten został porwany, a słuch po pierścieniu zaginął w mrokach Mordoru.

Kamień szlifowany na zamówienie do tego projektu ma wzór pałacowej posadzki.

Jego losy były nieznane aż do czasów współczesnych, gdy został on przypadkowo odkryty w glinianym naczyniu przez grupę grotołazów. Pierścień trafił do potomka Thróra, a następnie został odrestaurowany. Wprowadzono też kilka elementów, świadczących o nowym właścicielu. 

Centralny kamień został wzbogacony dodatkowymi szlifami nawiązującymi do królewskiego pochodzenia. Kojarzą się one z charakterystycznie rzeźbioną posadzką dziedzińca twierdzy Erebor. Oryginalne zdobienia obręczy zostały wzbogacone przez doskonałe diamenty, które ciasno wypełniły przestrzeń negatywową. W centrum rombu, w połowie obręczy, z obu stron, osadzony został rubin symbolizujący zamożność potomka rodu. Pierścień został wykonany w dwukolorowym złocie próby 750. 

Bogato zdobione boki sygnetu na zamówienie, wysadzane diamentami i rubinami.

Powrót