Luksusowy sygnet na zamówienie z orłem
sygnety

Sygnet z orłem

Autor: Piotr Zieliński

Orzeł Cesarski to duży ptak drapieżny, który spada z góry na swą ofiarę, ze świstem lecąc w dół niczym błyskawica. Ów świst wywołany jest przepływem powietrza przez rozcapierzone lotki (pióra na tylnej krawędzi skrzydeł). Ptak ten zamieszkuje szeroki pas stepów strefy umiarkowanej, od środkowej i południowo-wschodniej Europy, po Azję Środkową i Bajkał. Do Polski zagląda sporadycznie, przeważnie w kwietniu i maju.

Rysunek na podstawie rozmowy klientem rozpoczyna realizację sygnetu na zamówienie.

W naszym stuleciu liczba orłów cesarskich alarmująco zmalała. Mimo, że gatunek ten wyprowadza z jedorazowo gniazda nie więcej niż dwa pisklęta, zbieracze jaj bezlitośnie wykradali je. Inni polowali na dorosłe osobniki, żeby zdobyć trofeum myśliwskie, albo zabijali je w błędnym mniemaniu, że orły polują na zwierzynę cenioną przez myśliwych. W latach siedemdziesiątych wydawało się, że ten gatunek zostanie wpisany na listę ptaków bezlitośnie wytępionych przez człowieka. Jednak usilne starania służb ochrony przyrody przyniosły pozytywne rezultaty.

Majestatyczny męski sygnet z podobizną orła w złocie 750.

Ten majestatyczny drapieżnik stał się inspiracją do zaprojektowania wyjątkowego sygnetu. Orzeł znajduje się w dynamicznym zwrocie podczas lotu i zajmuje centralne miejsce w godle. Przestrzeń negatywową wypełnia tarcza na pikowanym tle. Cała kompozycja zamknięta jest w ozdobnej ramie. Pod nią i na bokach pierścienia zaprojektowałem stylizowane pióra składające się w wyrafinowany układ przypominający kurtynę. Całość została wykonana w żółtym złocie próby 750, w rozmiarze 52, jak na cesarza przystało.

Majestatyczny sygnet na zamówienie na dłoni szlachcica.

Powrót