Sygnet z inicjałem i instrumentem na zamówienie
sygnety

Sygnet z akordeonem

Autor: Piotr Zieliński

Stroik przelotowy znany był już prawie 3000 lat p.n.e. w Chinach. Stosowano go w instrumencie o nazwie sheng, który wykorzystywał zasadę wibracji stroika: blaszana płytka umieszczona w rurze drżała i wytwarzała dźwięk za pomocą przepływu powietrza. W 1500 roku Leonardo da Vinci narysował instrument, z podwójnym miechem i klawiaturą pionową dla prawej ręki, gdzie dźwięk miał być wytwarzany przez papierowe lub cienkie drewniane stroiki.

Trzysta lat później bracia Carl i Wilhelm Zimmermann wyemigrowali z Castelfidardo we Włoszech, do Ameryki i założyli fabrykę fisarmonik w Filadelfii. Instrument przypominał ten z rysunku Leonarda. Późniejsze wersje, takie jak eolina, wykorzystały przepływ powietrza w obu kierunkach pracy miecha. W 1829 r. w Wiedniu Cyrill Demian wraz z synami, Carlem i Guido, opatentowali instrument o nazwie accordion, który charakteryzował się możliwością gry akordami. Nazwa instrumentu pochodziła właśnie od tej cechy. W ciągu ostatnich 120 lat historii wiele małych i wielkich pomysłów przyczyniło się do stworzenia legendarnego akordeonu Scandalli. 

Sygnet ze złota na zamówienie

Wielowiekowa historia akordeonu stała się inspiracją do zrealizowania wyjątkowego sygnetu dla wirtuoza tego instrumentu, p. Zygmunta Czupryna z zespołu Tekla Klebetnica. W centrum pierścienia znajdują się inicjały artysty, ukryte w roślinnym ornamencie. Dopełniają go floresy wysadzane diamentami. Bok pierścienia zdobi grawerowany wizerunek akordeonu Scandalli. Całość została wykonana z uncji litego złota. 

Sygnet dla muzyka z diamentami

Sygnet z akordeonem Scandalli

Powrót