Ta niezwykle rzadka odmiana zoisytu występuje tylko w jednym miejscu na Ziemi. Odkrywcą był Ali Juuyawatu, Masajski tubylec, który w styczniu 1967 roku odkrył nietypowe kryształy wystające z ziemi. Okazało się, że minerał posiada ona wyjątkową cechę, która sprawia, że mieni się dwoma kolorami: niebieskim i fioletowym. To zjawisko optyczne zwane pleochroizmem szczególnie było widoczne w większych kryształach.
Przyszłość minerału jest niepewna. Obecnie tanzanit jest nadal wydobywany na powierzchni zaledwie kilku kilometrów kwadratowych w Tanzanii, w pobliżu majestatycznej góry Kilimandżaro. Jego cena i dostępność są bezpośrednio związane ze stopniowym spowolnieniem wydobycia.
Kamień do tego projektu został wydobyty w Tanzanii, a następnie trafił do Hong Kongu na szlifowanie, aby następnie wystawić go na aukcję. Klejnot ma masę 8 ct, szlif szmaragdowy i znakomitą, głęboką, niebiesko-fioletową barwę. Dzięki dużym płaszczyznom i znakomitemu wykończeniu efekt pleochroizmu jest dodatkowo spotęgowany.
Tanzanit został osadzony w solidnej oprawie z egzotycznego złota palladowego, zwanego też białym złotem szlachetnym. Na bokach sygnetu zostały wygrawerowane roślinne labry, odsłaniające pikowaną szachownicę, korespondującą z kształtem klejnotu. Grawerunek nadaje całej kompozycji wyrafinowanej elegancji.
Wszystkie prezentowane na stronie materiały to profesjonalne fotografie i filmy.