Sygnety sportowe jako nagrody na zawody
sygnety

Sygnety Squash

Autor: Piotr Zieliński

W latach 60-tych XIX wieku chłopcy z Harrow School w Anglii sięgnęli po małą gumową piłkę — coś, co dziś uważamy za rzecz oczywistą, ale wówczas dopiero stawało się dostępne. Używając rakiety, odbijali piłkę o ściany dziedzińców i alejek swojej szkoły. Początkowo była to gra typowo dla młodszych klas, które jeszcze nie miały umiejętności do racquets, gry preferowanej w tamtym okresie.

Sygnet sportowy

W 1884 roku squash dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdy szkoła z internatem St. Paul's w New Hampshire zbudowała cztery otwarte korty. Gra zyskała także popularność na Harvardzie, gdzie w 1908 roku wybudowano dwa korty. Stamtąd rozprzestrzeniła się ona na prywatne kluby męskie w Bostonie, Filadelfii i Nowym Jorku. Stopniowo gra dotarła na południe i zachód Stanów Zjednoczonych, zyskując coraz szersze grono miłośników. Na statku RMS Titanic znajdował się kort do squasha w pierwszej klasie. 

Squash odnotował także znaczący rozwój w Azji, a szczególnie w Pakistanie i Indiach, gdzie pojawia się coraz więcej utalentowanych graczy. Nad organizacją zawodów i prowadzeniem rankingów czuwa Professional Squash Association (PSA). W październiku 2023 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził squash do uczestnictwa w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Sportowe pierścienie na zamówienie

W Polsce squash się mega dynamicznie rozwija, każdego roku odbywa się ponad 300 turniejów, a licencję Polskiego Związku Squasha uprawniającą do udziału w zawodach posiada ponad 30.000 osób. W związku z olbrzymim rozwojem tej dyscypliny sportu mam ogromną przyjemność ogłosić, że Zielinski Art stał się sponsorem jednego z najprężniej rozwijających się klubów squasha WSC. Pochodząca z niego Natalia Mierzejewska w grudniu 2023 stała się najlepszą juniorką w Europie. W związku z zawodami Squash Champs 2023/24 zostałem poproszony o zaprojektowanie wyjątkowych nagród w postaci pierścieni pamiątkowych. W centrum umieściłem dwie skrzyżowane rakiety. Nad nimi w pełnej oprawie osadzony został onyks symbolizujący gumową piłeczkę do gry. Boki pierścienia zdobi cyfra odpowiadająca miejscu na podium. Wewnątrz obwodu wygrawerowana została piłka z płomieniami. 

Jakie nagrody na zawody?

Powrót